Patiëntenboek Print
Tussen 1768 en 1790 hield de Hoogeveense arts Willem Hendrik Mantingh in een patiëntenboek minutieus bij bij wie hij langsging en welke behandelingen hij uitvoerde. De reden hiervoor was waarschijnlijk praktisch van aard, omdat hij zo zijn inkomsten kon bijhouden en tevens zicht had op wie de rekening nog niet had betaald.

Ruim tweehonderd jaar later geeft het een mooi inkijkje in de dagelijkse werkzaamheden van een dokter. Zo werd de praktijk van het aderlaten – het openen van een ader om de lichaamssappen weer in balans te brengen – nog veelvuldig toegepast. Op 23 juli 1783 gebruikte Mantingh deze techniek om bij een patiënt de “schrik door t inslaan van de schoorsteen, oorsaak door zwaar weder” weg te nemen. Of het ook gewerkt heeft, staat helaas niet in het boek vermeld.

Onlangs heeft een verre nazaat van dokter Mantingh dit patiëntenboek geschonken aan het Drents Archief. Een bijzondere aanwinst voor de collectie!

patientenboek.jpg
 
disclaimer