Excerpt: 'Een familiearchief van de 17e tot de 21e eeuw'

11 september 2025

Het Drents Archief heeft een bijzondere schenking ontvangen: het archief van de familie Arends uit Peest. Collectiebeheerder Particuliere Archieven Ferry Sieders is erg blij met deze aanwinst: "Het archief is heel oud en heel compleet. Het vertelt veel over Peest en omgeving."

De familie Arends woonde in ieder geval van de zeventiende tot in de twintigste eeuw in het dorp Peest. Als boerenfamilie met veel grondbezit, speelden familieleden een belangrijke rol in het kerspel Norg en de boermarke van Peest. Hun bezit beperkte zich niet tot Peest, maar strekte zich ook uit tot de omliggende kerspelen/gemeenten in Noord-Drenthe en zelfs in de provincie Groningen. Sieders: "Hun eigendommen waren Drenthe-overstijgend."

Van het archief van de familie Arends en aanverwante families Vedder, Klimp en Van Wering is door de Historische Vereniging Norch een inventaris gemaakt. Dit gebeurde in samenwerking met archivaris Paul Brood.

In het archief zitten onder meer verschillende kwitanties, schuldverklaringen, verkoopaktes en foto's. Opvallend is ook een verzoekschrift uit 1697 aan de drost van Drenthe om Jan Jansen te verbieden ‘Deemter bloemen’ op de essen te planten. Jansen was verhuisd van Rolde naar Peest. In zijn vorige woonplaats stonden op de essen veel 'Deemter' ofwel Deventer bloemen. De boeren uit Peest zagen dit als onkruid en als schadelijk voor hun land. Ze waren bang dat als Jansen zijn stro naar Peest bracht, het zaad van de gele bloemen in de mest kwam en zich zou verspreiden. De Peesters werden in het gelijk gesteld.